Say goodbye to cartridges
An integrated front facing ink tank system delivers cost-effective photo prints. The high capacity ink tank, utilising 70ml ink bottles, can print up to 2,100 quality 10x15cm colour photos from a set of replacement ink bottles. Refilling using individual ink bottles is quick and easy thanks to fast key-lock bottles with drip-free nozzles.
Keep on saving
Save every time you print with this EcoTank that delivers a low cost-per-photo. Thanks to Heat-Free Micro Piezo printhead technology, EcoTank has a low energy consumption, saving on energy bills. It also features large ink tanks that you fill with low-cost ink bottles. Compact in design, the L8050 fits most spaces with ease.
Easy-to-use and reliable
This model is ideal if you're looking to print good quality photos in high volumes for a low cost-per-photo. The L8050 also offers reliable wireless photo printing, and printing onto PCV ID cards, CDs and DVDs. Avoid downtime with the easy-to-access replaceable maintenance box and pickup roller. With a standard 1 year or 50,000 page warranty2, the L8050 provides peace of mind, so you can focus on capturing great photos.
Print from almost anywhere
It's easy to print from mobiles, tablets and laptops using the L8050
| Printing | |
| Print technology: | Dye Ink |
| Maximum resolution: | 5760 x 1440 DPI |
| Duplex printing: | Yes |
| Duplex printing mode: | Manual |
| Print speed (10x15 cm): | 12 s |
| Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter): | 22 ppm |
| Features | |
| Market positioning: | Home & office |
| Product colour: | Black |
| Printing colours: | Black, Cyan, Light Cyan, Light magenta, Magenta, Yellow |
| Input & output capacity | |
| Total input capacity: | 100 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum print size: | 8" x 12" (20x30 cm) |
| Paper tray media types: | Envelopes, Letterhead |
| Maximum ISO A-series paper size: | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9): | A9, A0 |
| Network | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Bluetooth: | No |
| Wi-Fi standards: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Performance | |
| Sound pressure level (printing): | 37 dB |
| Sound pressure level (duplex printing): | 37 dB |
| Sound power level (printing): | 37 dB |
| Power | |
| Power source: | AC |
| Power consumption (printing): | 19 W |
| Power consumption (standby): | 4.4 W |
| Power consumption (sleep): | 0.6 W |
| Power consumption (off): | 0.2 W |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported: | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 403 mm |
| Depth: | 369 mm |
| Height: | 149 mm |
| Weight: | 6 kg |