Reduce your business printing costs with this A4 inkjet. It offers high-quality, low-cost-printing and flexible wireless solutions.- 50 page A4 duplex- Up to 21ppm speeds¹- Low Power ConsumptionStride through tasks with print speeds of up to 21ppm¹ and cost-effective inks. Perfect for the business environment while cutting business' environmental impact and improving CSR reputation.
| Features | |
| Colour: | ![]() |
| Maximum duty cycle: | 33000 pages per month |
| Number of print cartridges: | 4 |
| Duplex printing: | ![]() |
| Page description languages: | ESC/P-R |
| Printing | |
| Maximum resolution: | 4800 x 2400 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter): | 21 ppm |
| Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter): | 11 ppm |
| Time to first page (black, normal): | 6.3 s |
| Time to first page (colour, normal): | 9.3 s |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays: | 1 |
| Total output capacity: | 250 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size: | A4 |
| Paper tray media types: | Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9): | A4 |
| Non-ISO print media sizes: | Letter |
| Ports & interfaces | |
| USB port: | ![]() |
| USB 2.0 ports quantity: | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN: | ![]() |
| Wi-Fi: | ![]() |
| Wi-Fi Direct: | ![]() |
| Wi-Fi standards: | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms: | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA3-PSK |
| Mobile printing technologies: | Apple AirPrint, Epson Connect, Epson Email Print, Epson IPrint |
| Performance | |
| Sound pressure level (printing): | 53 dB |
| Design | |
| Market positioning: | Home & office |
| Product colour: | White |
| Built-in display: | ![]() |
| Colour display: | ![]() |
| Power | |
| Power consumption (printing): | 23 W |
| Power consumption (off): | 0.2 W |
| Power consumption (ready): | 4.8 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC): | 0.14 kWh/week |
| AC input voltage: | 100 - 120 V |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 425 mm |
| Depth: | 493 mm |
| Height: | 164 mm |
| Weight: | 5.8 kg |