| Features |
| Colour: |  |
| Maximum duty cycle: | 3000 pages per month |
| Duplex printing: |  |
| Printing colours: | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Duplex printing mode: | Manual |
| Printing |
| Maximum resolution: | 5760 x 1440 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter): | 34 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter): | 18 ppm |
| Input & output capacity |
| Total number of input trays: | 1 |
| Total input capacity: | 100 sheets |
| Maximum input capacity: | 100 sheets |
| Paper handling |
| Maximum ISO A-series paper size: | A4 |
| Paper tray media types: | Envelopes, Photo paper, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9): | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9): | B5, B6 |
| Non-ISO print media sizes: | Legal, Letter |
| Envelopes sizes: | 10, C6, DL |
| Photo paper sizes: | 10x15,13x18 cm |
| Ports & interfaces |
| USB port: |  |
| USB 2.0 ports quantity: | 1 |
| Network |
| Ethernet LAN: |  |
| Wi-Fi: |  |
| Wi-Fi Direct: |  |
| Wi-Fi standards: | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms: | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA3-SAE |
| Supported network protocols: | SNMP, HTTP, DHCP, APIPA, DDNS, mDNS, SLP, WSD, Ping, SMTP |
| Design |
| Market positioning: | Home & office |
| Product colour: | Black |
| Built-in display: |  |
| Power |
| Power consumption (printing): | 12 W |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| System requirements |
| Windows operating systems supported: | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported: | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Server operating systems supported: | Windows Server 2003, Windows Server 2003 R2 |
| Weight & dimensions |
| Width: | 392 mm |
| Depth: | 264 mm |
| Height: | 148 mm |
| Weight: | 3.2 kg |