| Printing |
| Print technology: | Inkjet |
| Colour: |  |
| Maximum resolution: | 1200 x 2400 DPI |
| Number of print cartridges: | 6 |
| Page description languages: | ESC/P-R, HP-GL/2, PDF 1.7, PostScript 3 |
| Printing colours: | Cyan, Grey, Magenta, Matte black, Photo black, Red, Yellow |
| Print cartridge volume (metric): | 700 ml, 350 ml |
| Print speed (normal quality, A1): | 120 pph |
| Copying |
| Copying: |  |
| Scanning |
| Scanning: |  |
| Paper handling |
| Maximum print size: | A0 (841 x 1189 mm) |
| Paper tray media types: | Roll |
| ISO A-series sizes (A0...A9): | A0, A1, A2, A3, A4, A5 |
| ISO B-series sizes (B0...B9): | B0, B1 |
| Media thickness: | 0.1 - 1.5 mm |
| Auto take-up reel: |  |
| Borderless printing width: | 10" (25.4cm) Roll, 17" (43.1cm) Roll, 24" (60.9cm) Roll, 36" (91.4cm) Roll, 44" (111.8cm) Roll |
| Ports & interfaces |
| Ethernet LAN: |  |
| USB port: |  |
| Wi-Fi: |  |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Direct printing: |  |
| Mobile printing technologies: | Apple AirPrint, Epson Cloud Solution PORT |
| Performance |
| Product colour: | Black, White |
| Built-in display: |  |
| Display: | LCD |
| Colour display: |  |
| Display diagonal: | 10.9 cm (4.3") |
| Control type: | Touch |
| Internal memory: | 4096 MB |
| Sound power level (standby): | 6.6 dB |
| Country of origin: | Indonesia |
| Power |
| Power consumption (standby): | 0.3 W |
| Power consumption (typical): | 70 W |
| AC input voltage: | 100-240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| System requirements |
| Windows operating systems supported: | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported: | Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Weight & dimensions |
| Width: | 1848 mm |
| Depth: | 829 mm |
| Height: | 975 mm |
| Weight: | 155 kg |
| Packaging data |
| Package width: | 750 mm |
| Package depth: | 1980 mm |
| Package height: | 1230 mm |
| Package weight: | 203.5 kg |
| Manual: |  |
| Other features |
| Line accuracy: | +/- 0,26 |
| Touchscreen: |  |
| Logistics data |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code: | 84433210 |
| Print head nozzles: | 1.600 nozzles per colour |
| Colour management: | LUT, ICC Profile |
| Minimum line width: | 0.02 mm |
| Print quality (black, draft quality): | 300 DPI |
| Ink drop: | 3.5 |