Elo's 55-inch, 4K touchscreen display adds interactivity to any environment. Perfect for everything from endless aisle and brand experiences to collaborative meetings, conferencing and whiteboarding, the 5553L offers a sleek, slim design built to withstand the rigors of continuous commercial use. Easily turn the display into a powerful, 55-inch, all-in-one, life-size tablet by adding an Elo computer module. Available with either PCAP (with anti-glare or clear glass with anti-friction) or infrared (with anti-glare) touch technologies, the professional-grade, large-format display integrates easily into any environment.
| Display | |
| Display diagonal: | 138.8 cm (54.6") |
| Display technology: | TFT |
| Display resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness: | 430 cd/m² |
| HD type: | 4K Ultra HD |
| Touchscreen: | ![]() |
| Number of simultaneous touchpoints: | 40 |
| Multi-touch: | ![]() |
| Native aspect ratio: | 16:9 |
| Response time: | 8 ms |
| Contrast ratio (typical): | 1100:1 |
| Viewing angle, horizontal: | 178° |
| Viewing angle, vertical: | 178° |
| Display number of colours: | 1.073 billion colours |
| Active display area (W x H): | 1209.6 x 680.4 mm |
| Horizontal scan range: | 121.8 - 140 kHz |
| Vertical scan range: | 47 - 63 Hz |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity: | 3 |
| DVI port: | ![]() |
| DisplayPorts quantity: | 1 |
| USB port: | ![]() |
| Ethernet LAN: | ![]() |
| HDMI input ports quantity: | 2 |
| HDMI output ports quantity: | 1 |
| USB ports quantity: | 2 |
| USB version: | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Audio | |
| Built-in speaker(s): | ![]() |
| Number of built-in speakers: | 2 |
| RMS rated power: | 20 W |
| Design | |
| Product design: | Interactive flat panel |
| Product colour: | Black |
| Placement supported: | Indoor |
| VESA mounting: | ![]() |
| Orientation: | Horizontal/Vertical |
| Panel mounting interface: | 400 x 400,600 x 600 mm |
| Performance | |
| Purpose: | Universal |
| On Screen Display (OSD): | ![]() |
| HDCP: | ![]() |
| Mean time between failures (MTBF): | 50000 h |
| Power | |
| Power consumption (typical): | 111.87 W |
| Power consumption (sleep): | 1.52 W |
| Power consumption (off): | 0.38 W |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 1271.8 mm |
| Depth: | 80 mm |
| Height: | 742.6 mm |
| Weight: | 36.8 kg |
| Packaging data | |
| Package weight: | 46.5 kg |
| Packaging content | |
| Cables included: | AC, HDMI, Serial, USB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T): | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 95% |
| Certificates | |
| Certification: | UL 62368-1 FCC (US) cUL, IC (Canada) CB (International safety) (IEC/EN60950-1+IEC/EN62368-1) CE (Europe) RCM (Australia) VCCI (Japan) CCC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85285210 |
| Technical details | |
| Sustainability certificates: | ENERGY STAR |