The slim ATX Tower That it is possible to offer a state-of-the-art and technically advanced ATX Tower at a highly competitive cost has been proven beyond every reasonable doubt by the new UC-03B-OP chassis from CHIEFTEC. The Tow-er, not being overloaded with frills and uncalled-for features, sets a new accent in the ATX Tower without appearing bulky. On the interior, the chassis offers enough space for an ATX board of the latest generation and a standard PS II type PSU. The cooling concept is well thought through and can be optionally fitted with two 60mm and/or 120mm fans respectively.
| Design | |
| Form factor: | Tower |
| Type: | PC |
| Product colour: | Black |
| Supported motherboard form factors: | ATX, micro ATX, Mini-ATX |
| Number of 3.5" bays: | 2 |
| Number of 5.25" bays: | 1 |
| Material: | Carbon steel |
| Number of 2.5" bays: | 3 |
| Number of internal 3.5" bays: | 1 |
| Number of external 5.25" bays: | 1 |
| Number of expansion slots: | 6 |
| Side window: | ![]() |
| Suitable for: | Gaming |
| On/off button: | ![]() |
| Maximum CPU cooler height: | 12 cm |
| Maximum graphics card length: | 25 cm |
| Power supply | |
| Power supply included: | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 2 |
| Audio output: | ![]() |
| Cooling | |
| Number of side fans supported (max): | 1 |
| Side fans diameters supported: | 120 mm |
| Number of rear fans supported (max): | 2 |
| Rear fans diameters supported: | 60 mm |
| Number of top fans supported (max): | 1 |
| Top fans diameters supported: | 120 mm |
| Number of bottom fans supported (max): | 1 |
| Bottom fans diameters supported: | 120 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes: | 2.5,3.5,5.25" |
| HDD/SSD combo cage: | ![]() |
| SSD form factor: | 2.5" |
| Card reader integrated: | ![]() |
| Compatible memory cards: | MMC, Memory Stick (MS), SD |
| Technical details | |
| Sustainability compliance: | ![]() |
| Sustainability certificates: | CE, RoHS |
| Warranty period: | 2 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 166 mm |
| Depth: | 443 mm |
| Height: | 373 mm |
| Weight: | 3.15 kg |
| Material thickness: | 0.5 mm |
| Packaging data | |
| Package weight: | 3.87 kg |