The BE-10B-300 joins the Uni Series of CHIEFTEC as a classic small form factor chassis that still offer all the flexibility needed for a modern office desktop PC.With a total volume of less than 9 liters, this case still supports Slim ODD, m-ATX motherboards and comes pre-installed with a 300W 80PLUS Bronze PSU, as well as an 80mm fan. A total of four USB ports in the front completes the function-ality of the BE-10B-300.
| Design | |
| Form factor: | Small Form Factor (SFF) |
| Type: | PC |
| Product colour: | Black |
| Supported motherboard form factors: | micro ATX, Mini-ITX |
| Number of 3.5" bays: | 1 |
| Number of 5.25" bays: | 1 |
| Material: | SGCC |
| Number of 2.5" bays: | 1 |
| Number of expansion slots: | 4 |
| Side window: | ![]() |
| Suitable for: | Home/Office |
| Maximum CPU cooler height: | 5 cm |
| Maximum graphics card length: | 22 cm |
| Power supply | |
| Power supply included: | ![]() |
| Power supply: | 300 W |
| 80 PLUS certification: | 80 PLUS Bronze |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity: | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 2 |
| Audio input: | ![]() |
| Audio output: | ![]() |
| Cooling | |
| Number of rear fans supported (max): | 1 |
| Rear fans diameters supported: | 80 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes: | 2.5,3.5,5.25" |
| SSD form factor: | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 95 mm |
| Depth: | 283 mm |
| Height: | 327 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84733080 |
| Other features | |
| Volume: | 9 L |