Beat this lightweight toploader in a cool black finish. With foam protection for your laptop (up to 17.3 ), plenty of space for documents and accessories, a comfy shoulder strap and a lifetime warranty, you ll easily function with emotion
| Features | |
| Maximum screen size: | 43.9 cm (17.3") |
| Case type: | Messenger case |
| Material: | Foam |
| Product main colour: | Black |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Interior material: | Polyester |
| Shoulder strap: | ![]() |
| Quantity: | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 435 mm |
| Depth: | 70 mm |
| Height: | 310 mm |
| Weight: | 430 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H): | 420 x 45 x 300 mm |
| Packaging content | |
| Mouse included: | ![]() |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84733080 |
| Other features | |
| Minimum screen size: | 43.9 cm (17.3") |
| Handle(s): | ![]() |