This device transmits the state of its 16 inputs and controls 8 outputs through the LoRaWAN® network. All these inputs and outputs are galvanically isolated. It can be used for industrial process control, home automation, water treatment, agriculture irrigation and similar applications.
| Performance | |
| Processor model: | Cortex M0 |
| RAM capacity: | 0.000032 GB |
| Storage drive capacity: | 0.000092 GB |
| Operating temperature (T-T): | -10 - 70 °C |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wireless |
| Ethernet LAN: | ![]() |
| Wi-Fi: | ![]() |
| USB ports quantity: | 1 |
| Design | |
| Product colour: | Black, Green |
| Built-in display: | ![]() |
| LED indicators: | ![]() |
| Power | |
| Input voltage: | 230 V |
| Input current: | 5 A |