Adapter cable for connecting the go-e Charger Gemini flex 22 kW to a CEE red 16 A socket. Note that your electric car will be charged with a maximum of 16 A with this Adapter.The adapter is also compatible with the go-eCharger HOME+ 22 kW.
| Features | |
| Cable colour: | Black |
| Connector 1 form factor: | Straight |
| Connector 2 form factor: | Straight |
| International Protection (IP) code: | IP55 |
| Protective cap: | ![]() |
| Power | |
| Maximum operating power (three-phase): | 22 kW |
| Maximum operating current (three-phase): | 16 A |
| Operating voltage: | 400 V |
| Weight & dimensions | |
| Cable length: | 0.3 m |
| Weight: | 530 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Package weight: | 640 g |