MAG msi arsenal gaming
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
Panoramic Display
To fulfill the desire for showcasing an ARGB PC build, the MAG PANO 130R Series features a 270-degree panoramic display, enhancing aesthetics and maintaining a clean design.
MAG Design Language
Built with a unified aesthetic in mind, the design features bold diagonal lines and sharp cut angles perfectly matching MAG series motherboards, liquid coolers, and power supplies. It brings a cohesive, polished look to your entire PC build.
Rotatable GPU Bracket
One bracket, two orientations. A quick 90° rotation allows quick switching between horizontal and vertical GPU installations.(Riser cable sold separately)
Built with a unified aesthetic in mind, the design features bold diagonal lines and sharp cut angles perfectly matching MAG series motherboards, liquid coolers, and power supplies. It brings a cohesive, polished look to your entire PC build.
| Design | |
| Form factor: | Midi Tower |
| Type: | PC |
| Product colour: | Black |
| Supported motherboard form factors: | ATX, micro ATX, Mini-ATX |
| Number of 3.5" bays: | 2 |
| Number of 2.5" bays: | 3 |
| Number of storage drives supported: | 3 |
| Number of expansion slots: | 7 |
| Reset button: | Yes |
| On/off button: | Yes |
| Maximum CPU cooler height: | 16.5 cm |
| Maximum graphics card length: | 40 cm |
| Maximum PSU length: | 18 cm |
| Power supply | |
| Supported power supply form factors: | ATX |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity: | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity: | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity: | 0 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity: | 1 |
| USB Type-C ports quantity: | 1 |
| Combo headphone/mic port: | Yes |
| Cooling | |
| Side fans installed: | 3x 120 mm |
| Number of side fans supported (max): | 3 |
| Rear fans installed: | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max): | 1 |
| Number of top fans supported (max): | 3 |
| Liquid cooling capability: | Yes |
| Side radiator sizes supported: | 120,140,360 mm |
| Rear radiator sizes supported: | 120 mm |
| Top radiator sizes supported: | 120,140,240,280,360 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes: | 2.5,3.5" |
| HDD/SSD combo cage: | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 232 mm |
| Depth: | 460 mm |
| Height: | 490 mm |
| Weight: | 8.37 kg |
| Packaging data | |
| Package weight: | 10 kg |