| Design |
| Product type: | Laptop |
| Product colour: | Grey |
| Form factor: | Clamshell |
| Colour name: | Platinum Gray |
| Housing material: | Magnesium, Aluminium |
| Introduction year: | 2026 |
| Country of origin: | China |
| Display |
| Display diagonal: | 33.8 cm (13.3") |
| Display resolution: | 2880 x 1800 pixels |
| Touchscreen: | No |
| HD type: | 2.8K |
| Panel type: | OLED |
| Native aspect ratio: | 16:10 |
| Anti-glare screen: | Yes |
| Display diagonal (metric): | 33.8 cm |
| RGB colour space: | DCI-P3 |
| Colour gamut: | 100% |
| Low Blue Light technology: | Yes |
| Display response rise/fall: | 60 ms |
| High Dynamic Range (HDR) supported: | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology: | DisplayHDR True Black 600 |
| Processor |
| Processor family: | Intel Core Ultra 9 |
| Processor manufacturer: | Intel |
| Processor model: | 386H |
| Processor generation: | Intel® Core Ultra (Series 3) |
| Processor cores: | 16 |
| Processor threads: | 16 |
| Processor boost frequency: | 4.9 GHz |
| Performance cores: | 4 |
| Efficient cores: | 8 |
| Low Power Efficient-cores: | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency: | 4.9 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency: | 3.7 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency: | 3.5 GHz |
| Performance-core base frequency: | 2.1 GHz |
| Efficient-core base frequency: | 1.6 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency: | 1.6 MHz |
| Processor cache: | 18 MB |
| Processor cache type: | Smart Cache |
| Processor base power: | 25 W |
| Maximum turbo power: | 80 W |
| Neural processor unit (NPU) |
| Copilot+ PC: | Yes |
| Sparsity support: | Yes |
| Windows Studio effects support: | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU: | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| NPU performance up to: | 50 TOPs |
| Memory |
| Internal memory: | 32 GB |
| Maximum internal memory: | 32 GB |
| Internal memory type: | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor: | On-board |
| Memory channels: | Dodeca-channel |
| Storage |
| Total storage capacity: | 1 TB |
| Storage media: | SSD |
| Optical drive type: | No |
| Total SSDs capacity: | 1 TB |
| Number of SSDs installed: | 1 |
| SSD capacity: | 1 TB |
| SSD interface: | PCI Express 4.0 |
| NVMe: | Yes |
| SSD form factor: | M.2 |
| M.2 SSD size: | 2280 (22 x 80 mm) |
| Card reader integrated: | Yes |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash) |
| Graphics |
| On-board graphics card: | Yes |
| Discrete graphics card: | No |
| Discrete graphics card model: | Not available |
| On-board graphics card model: | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer: | Intel |
| On-board graphics card family: | Intel® Graphics |
| On-board graphics card 8K support: | Yes |
| Graphics card Open GL support: | Yes |
| Ray tracing acceleration: | Yes |
| Audio |
| Audio system: | DTS Audio Processing |
| Number of built-in speakers: | 2 |
| Speaker power: | 2 W |
| Built-in microphone: | Yes |
| Number of microphones: | 3 |
| Camera |
| Front camera: | Yes |
| Front camera HD type: | Full HD |
| Video capturing speed: | 30 fps |
| Infrared (IR) camera: | Yes |
| Privacy camera: | Yes |
| Privacy type: | Privacy shutter |
| Network |
| Mobile network connection: | No |
| Top Wi-Fi standard: | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards: | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model: | Killer Wi-Fi 7 BE1775 |
| WLAN controller manufacturer: | Intel |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 6.0 |
| Ports & interfaces |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 2 |
| HDMI ports quantity: | 1 |
| Thunderbolt technology: | Yes |
| HDMI version: | 2.1 |
| DisplayPort version: | 2.1 |
| Mini DisplayPort/Thunderbolt combo port: | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity: | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4: | Yes |
| Combo headphone/mic port: | Yes |
| Performance |
| Ambient light sensor: | Yes |
| Proximity sensor: | Yes |
| Keyboard |
| Numeric keypad: | No |
| Pointing device: | Touchpad |
| Keyboard backlit: | Yes |
| Keyboard backlit colour: | White |
| Keyboard number of keys: | 83 |
| Copilot key: | Yes |
| Software |
| Operating system installed: | Windows 11 Home |
| Battery |
| Battery capacity: | 53.8 Wh |
| Battery technology: | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells: | 3 |
| Power |
| USB Type-C charging port: | Yes |
| AC adapter power: | 65 W |
| AC adapter input voltage: | 90 - 264 V |
| USB Power Delivery (USB PD): | Yes |
| Security |
| Cable lock slot: | Yes |
| Cable lock slot type: | Kensington |
| Fingerprint reader: | Yes |
| Windows Hello: | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM): | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version: | 2.0 |
| Sustainability |
| Sustainability certificates: | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions |
| Weight: | 899 g |
| Width: | 299 mm |
| Depth: | 210 mm |
| Height: | 15.9 mm |
| Packaging data |
| Package width: | 438 mm |
| Package depth: | 85 mm |
| Package height: | 306 mm |
| Packaging content |
| AC adapter included: | Yes |
| Logistics data |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS): | 8471300000 |
| Other features |
| USB Power Delivery revision: | 3.0 |
| USB Power Delivery up to: | 100 W |
| Noise-canceling: | Yes |
| Warranty period: | 2 year(s) |