E-DAT Industry IP67 V4 cable coupler + RJ45 field jack insert Cat.6 Class EA, T568A- RJ45 termination unit in flange housing with push-pull-lock acc. to ISO/IEC 24702 and IEC 61076-3-106 standards, var. 4- compliance with class EA to ISO/IEC 11801 Ed.2.2:2011-06, DIN EN 50173-1:2011-09- suitable for 10 GBit Ethernet (IEEE 802.3an), Remote Powering (PoE, PoE plus and UPoE) and HDBaseT- IP67 protected housing- AWG 26/7 - 22/7; AWG 26/1 - 22/1 possible- increased resistance to vibrations and shocks due to 4 springs on the shield plates- no special tools required- can be used as cable coupler- connection of RJ45 plugs available on the market (no IP protection)- easy, time-saving mounting- variants: marking of conductor assignment to T568A or T568B
| Features | |
| Socket type: | RJ-45 |
| Sockets quantity: | 1 |
| Operating temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| International Protection (IP) code: | IP67 |
| Certification: | ISO/IEC 11801 Ed.2.2:2011-06, DIN EN 50173-1:2011-09 TIA/EIA 568-C.2, ISO/IEC 24702, DIN EN 50173-3: 2011-09 TIA/EIA 1005, UL 1863, DIN EN 60603-7-51:2011-01, IEC 60529, DIN EN 61000-6-2:2006-03, IEC 60512-11 |
| Technical details | |
| Sustainability certificates: | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 41.8 mm |
| Depth: | 81 mm |
| Height: | 42.4 mm |
| Packaging data | |
| Package width: | 160 mm |
| Package depth: | 380 mm |
| Package height: | 100 mm |
| Package weight: | 88 g |
| Package type: | Polybag |