E-DAT modul 3 port UP0 Cat.6A
- termination unit with E-DAT modul for mounting in cable duct
- component testing for Cat.6A to ISO/IEC 11801 Ed.2.2:2011-06, DIN EN 50173-1:2011-09, TIA/EIA-568-C.2 (2009-08) and IEC 60603-7-51 Ed.1 (12/2008), certified to GHMT
- compliance with class EA to ISO/IEC 11801 Ed.2.2:2011-06, DIN EN 50173-1:2011-09
- tested: Link to 500 MHz
- suitable for 10 GBit Ethernet (IEEE 802.3an), Remote Powering (PoE, PoE plus and UPoE) and HDBaseT
- easy to install connection of 2 to 4-pair data lines AWG 26/1 - 22/1 and stranded wires with 7 copper conductors AWG 26/7 - 22/7 to BTR 8-fold insulation displacement connectors (IDC)
- marking of conductor assignment to T568A or T568B
- module plug direction 45° downwards
- strain relief with cable tie at the module
- compatible with "design" central units of switch lines (note: 3 port central units at present only available from JUNG)
- not suitable for mounting in standard flush-mounted or cavity wall casings!
- variants: 1 port, 2 ports, 3 ports
| Features | |
| Socket type: | RJ-45 |
| Sockets quantity: | 3 |
| Networking cable category: | 6a |
| Insulation resistance: | 500 M |
| Design | |
| Product colour: | Metallic |
| Housing material: | Zinc |
| Certification: | ISO/IEC 11801 Ed.2.2:2011-06, DIN EN 50173-1:2011-09, DIN EN 60603-7-51:2011-01, DIN-EN 60512-99-001: 02-2013, Pg. UEL1, IEC 60512-9-3: 03-2009 |
| Technical details | |
| Sustainability certificates: | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 69.9 mm |
| Depth: | 32.9 mm |
| Height: | 69.9 mm |
| Packaging data | |
| Package width: | 235 mm |
| Package depth: | 135 mm |
| Package height: | 165 mm |
| Package weight: | 1.41 kg |
| Package type: | Box |