MediaRange Corded 3-button optical mouse, blackMediaRange input devices are perfect for all applications in the office or at home. Our cordedoptical 3-button mouse can be quickly and easily connected via the USB plug with anycomputer and is ready to use with all common operating systems.
| Mouse | |
| Purpose: | Office |
| Device interface: | USB Type-A |
| Movement detection technology: | Optical |
| Scroll type: | Wheel |
| Buttons quantity: | 3 |
| Buttons type: | Pressed buttons |
| Movement resolution: | 1000 DPI |
| Mouse tracking speed: | 25 ips |
| Acceleration (max): | 8 G |
| Polling rate: | 125 Hz |
| Design | |
| Form factor: | Right-hand |
| Product colour: | Black |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Ergonomics | |
| Cable length: | 1.5 m |
| Power | |
| Power source: | Cable |
| Power consumption: | 40 mA |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | ![]() |
| Mac operating systems supported: | ![]() |
| Linux operating systems supported: | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 95 mm |
| Depth: | 57 mm |
| Height: | 36 mm |
| Weight: | 70 g |