| Mouse |
| Purpose: | Office |
| Device interface: | USB Type-A |
| Movement detection technology: | Optical |
| Scroll type: | Wheel |
| Buttons quantity: | 3 |
| Buttons type: | Pressed buttons |
| Movement resolution: | 1000 DPI |
| Mouse tracking speed: | 25 ips |
| Number of scroll wheels: | 1 |
| Scrolling directions: | Vertical |
| Acceleration (max): | 8 G |
| Polling rate: | 125 Hz |
| Buttons durability (million clicks): | 3 |
| Design |
| Form factor: | Ambidextrous |
| Ergonomics |
| Cable length: | 1.5 m |
| Power |
| Power source: | Cable |
| Power consumption: | 50 mA |
| System requirements |
| Windows operating systems supported: |  |
| Mac operating systems supported: |  |
| Linux operating systems supported: |  |
| Weight & dimensions |
| Width: | 100 mm |
| Depth: | 56 mm |
| Height: | 35 mm |
| Weight: | 61 g |
| Packaging data |
| Quantity: | 1 |
| Package type: | Hanging box |
Product Safety InformationResponsible Person in the EU:
MediaRange GmbH Zum Quellenpark 29 65812 Bad Soden a.Ts Deutschland support@mediarange.de