MediaRange input devices are perfect for all applications in the office or at home.Our wireless 5-button mouse can be quickly and easily connected via the USB receiver with any computer and is ready to use with all common operating systems.
| Mouse | |
| Purpose: | Office |
| Device interface: | RF Wireless |
| Movement detection technology: | Optical |
| Scroll type: | Wheel |
| Buttons quantity: | 5 |
| Buttons type: | Pressed buttons |
| Movement resolution: | 1600 DPI |
| Recommended usage: | Universal |
| Customizable movement resolution: | ![]() |
| Number of movement resolution modes: | 3 |
| Number of scroll wheels: | 1 |
| Scrolling directions: | Vertical |
| Frequency band: | 2.4 GHz |
| Design | |
| Form factor: | Right-hand |
| Product colour: | Black |
| Built-in display: | ![]() |
| Illumination: | ![]() |
| Ergonomics | |
| On/off switch: | ![]() |
| Plug and Play: | ![]() |
| Power | |
| Power source: | Batteries |
| Number of batteries supported: | 2 |
| Battery type: | AAA |
| Battery technology: | Alkaline |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | ![]() |
| Mac operating systems supported: | ![]() |
| Linux operating systems supported: | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 68 mm |
| Depth: | 118 mm |
| Height: | 38 mm |
| Weight: | 82 g |
| Packaging content | |
| Receiver included: | ![]() |
| Wireless receiver interface: | USB Type-A |
| Receiver type: | Nano receiver |
| Batteries included: | ![]() |
| Mouse pad included: | ![]() |
| Packaging data | |
| Quantity: | 1 |
| Package type: | Blister |