| Memory | |
| Capacity: | 8 GB |
| Flash card type: | CompactFlash |
| Read speed: | 20 MB/s |
| Write speed: | 10 MB/s |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 42.8 mm |
| Depth: | 36.4 mm |
| Height: | 3.3 mm |
| Weight: | 11.4 g |
| Packaging data | |
| Package weight: | 26.4 g |