The LevelOne SFP-7331 is a high performance, cost-effective SFP transceiver. It provides up to 155Mbps bi-directional data transfer rate at distances up to 20km on a single fiber core. These bi-directional SFP Transceivers allow data transfer in either direction through a single optical fiber by employing separate wavelengths travelling in either direction.The SFP-7331 transmits using a wavelength of 1550nm and receives using a wavelength of 1310nm. When coupled with the LevelOne SFP-7321 transceiver which transmits at and receives at the opposite rates (1550nm TX and 1310nm RX) you get bi-direction data communication on a single fiber core.- 1550nm FP LD- Data Rate: 125~155Mbps, NRZ- Single +3.3V Power Supply- RoHS Compliant and Lead-free- AC/AC Differential Electrical Interface- Compliant with Multi-Source Agreement(MSA)- Compliant with SFF-8472 Digital Diagnostic Monitoring Interface- Single LC Connector- Compliance with specifications for IEEE802.3ah 100BASE-BX10-U- Compliance with FDDI PMD Standard- Compliance with ATM Standard
| Performance | |
| SFP transceiver type: | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate: | 155 Mbit/s |
| Interface type: | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported: | ![]() |
| Fiber optic connector: | LC |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding): | 9/125 µm |
| Maximum transfer distance: | 20 m |
| Tx power (min): | -14 dBmW |
| Tx power (max): | -8 dBmW |
| Networking standards: | IEEE 802.3ah |
| Fiber ports quantity: | 1 |
| Features | |
| Hot-swap: | ![]() |
| Safety: | EN 60825-1 |
| Certification: | CE, FCC |
| Power | |
| Input voltage: | 3.3 V |
| Maximum voltage: | 6 V |
| Maximum current: | 0.3 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 13.7 mm |
| Depth: | 56.5 mm |
| Height: | 8.95 mm |
| Weight: | 20 g |
| Packaging data | |
| Number of products included: | 1 pc(s) |
| Package width: | 75 mm |
| Package depth: | 51 mm |
| Package height: | 130 mm |
| Package weight: | 60 g |
| Technical details | |
| Sustainability certificates: | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85369010 |