The KVM-9036 Cat.5 USB Extender Kit is a pair of devices (Transmitter and Receiver) for highdensity applications where you want full use of the keyboard, mouse, and monitor, but there is no room for a server nearby.It allows users to access a computer, server or KVM switch up to 100m away. Or for applications where you want to put all computers in a safe place, all that is needed on the desktop is a single keyboard, monitor, and mouse.KVM-9036 has auto-adjustable RGB gain/delay control capability for superior video performance.
| Features | |
| Type: | Transmitter & receiver |
| Connectivity technology: | Wired |
| Maximum transfer distance: | 100 m |
| Cable types supported: | Cat5, Cat5e |
| Maximum analog resolution: | 1920 x 1200 pixels |
| KVM port selection: | Hotkeys, Push-buttons |
| On Screen Display (OSD): | ![]() |
| Firmware upgradeable: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| Material: | Metal |
| Country of origin: | Taiwan |
| Plug and Play: | ![]() |
| USB 2.0 ports quantity: | 2 |
| LED indicators: | ![]() |
| Transmitter | |
| Transmitter video port type: | VGA |
| Transmitter local video port: | ![]() |
| Transmitter local video port type: | VGA |
| Transmitter local keyboard/mouse port type: | USB |
| RJ-45 ports quantity (transmitter): | 1 |
| Receiver | |
| Receiver local video port type: | VGA |
| Receiver local keyboard/mouse port type: | USB |
| RJ-45 ports quantity (receiver): | 1 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T): | -5 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Transmitter width: | 13.1 cm |
| Transmitter depth: | 6.5 cm |
| Transmitter height: | 2.6 cm |
| Transmitter weight: | 586 g |
| Receiver width: | 13.1 cm |
| Receiver depth: | 6.5 cm |
| Receiver height: | 2.6 cm |
| Receiver weight: | 586 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 204 mm |
| Package depth: | 176 mm |
| Package height: | 139 mm |
| Package weight: | 1.69 kg |
| Technical details | |
| Sustainability compliance: | ![]() |
| Sustainability certificates: | CE, Federal Communications Commission (FCC), UKCA, WEEE |
| Packaging content | |
| AC adapter included: | ![]() |
| Cables included: | KVM |
| Quick installation guide: | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| USB port type: | USB Type-B |
| Logistics data | |
| Pallet gross length: | 94 cm |
| Pallet gross width: | 135 cm |
| Pallet gross height: | 11.5 cm |
| Master (outer) case width: | 440 mm |
| Master (outer) case length: | 370 mm |
| Master (outer) case height: | 430 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 21.3 kg |
| Products per master (outer) case: | 12 pc(s) |