LevelOne IFS-0801 Industry Ethernet Switch provides 8 ports 10/100Base network at mission-critical environment. With the industrial standard DIN-rail mount; this switch can be easily installed in the cabinet, plus the clearly visible status LEDs provide simple monitoring of port link activity.
| Management features | |
| Switch type: | Unmanaged |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Fast Ethernet (10/100) |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity: | 8 |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G support: | ![]() |
| Copper ethernet cabling technology: | 10BASE-T, 100BASE-TX |
| Full duplex: | ![]() |
| Half duplex: | ![]() |
| Flow control support: | ![]() |
| Auto MDI/MDI-X: | ![]() |
| Auto-negotiation: | ![]() |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 8000 entries |
| Switching capacity: | 1.6 Gbit/s |
| Packet buffer memory: | 1 MB |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| LED indicators: | Activity, Link, Power |
| Wall mountable: | ![]() |
| DIN rail mounting: | ![]() |
| Power | |
| Power source: | AC/DC |
| Power supply included: | ![]() |
| Input voltage: | 12 - 60 V |
| Surge protection: | ![]() |
| Surge protection voltage: | 8 kV |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H): | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 165 mm |
| Depth: | 114 mm |
| Height: | 50 mm |
| Weight: | 450 g |
| Packaging data | |
| Quick start guide: | ![]() |
| Terminal block included: | ![]() |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance: | ![]() |
| Sustainability certificates: | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Other features | |
| Terminal block port: | ![]() |