The LevelOne GEL-5271 is an intelligent 52-Port L2 plus managed gigabit switch with 48 RJ45 ports and 4 SFP fiber slots, designed for enterprise or large workgroups connectivity applications with the non-blocking, wire-speed switching performance and advanced networking management functions.The switch supports a flexible web-based management interface for both IPv4 and IPv6 as well as console, SNMP and Telnet management access. Despite its affordable pricing, the GEL-5271 is equipped with many advanced features such as Internet Group Management Protocol (IGMP) snooping, port-/MAC-/tag-based VLAN, IEEE 802.1D/w/s Spanning Tree, Access Control List (ACL), IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet, Link Aggregation Control Protocol (LACP), IEEE 802.1p QoS, Storm Control for protecting against broadcast/multicast/unknown unicast and much more.An ideal network solution for anyone looking for an affordable and efficient way to expand their network.
| Management features | |
| Switch type: | Managed |
| Switch layer: | L2+ |
| Quality of Service (QoS) support: | ![]() |
| Web-based management: | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity: | 48 |
| SFP module slots quantity: | 4 |
| Power connector: | AC-in jack |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support: | ![]() |
| Copper ethernet cabling technology: | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Port mirroring: | ![]() |
| Broadcast storm control: | ![]() |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Optical fiber | |
| Fiber ethernet cabling technology: | 1000BASE-LHX, 1000BASE-LX, 1000BASE-SX, 1000BASE-ZX |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 16000 entries |
| Static route: | ![]() |
| Jumbo frames support: | ![]() |
| Jumbo frames: | 10000 |
| Security | |
| DHCP features: | DHCP Option 82, DHCP client, DHCP snooping |
| Access Control List (ACL): | ![]() |
| IGMP snooping: | ![]() |
| Password protection: | ![]() |
| Multicast features | |
| Multicast support: | ![]() |
| Protocols | |
| Routing protocols: | RIP |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Stackable: | ![]() |
| Form factor: | 1U |
| Product colour: | Black |
| LED indicators: | Activity, Link, Power |
| Country of origin: | China |
| Certification: | FCC Part 15 Subpart B, CE Mark, EN IEC 62368-1, EN 55032, EN 55035, EN 61000-3-2/3, RoHS |
| Performance | |
| Built-in processor: | ![]() |
| Internal memory: | 256 MB |
| Flash memory: | 512 MB |
| Noise level: | 45 dB |
| Firmware upgradeable: | ![]() |
| Power | |
| Power source: | AC |
| Power supply included: | ![]() |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical): | 40 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 440 mm |
| Depth: | 300 mm |
| Height: | 44 mm |
| Weight: | 3.5 kg |
| Packaging data | |
| Cables included: | AC |
| Quick start guide: | ![]() |
| Package type: | Box |
| Rack mount kit: | ![]() |
| Package width: | 535 mm |
| Package depth: | 340 mm |
| Package height: | 80 mm |
| Package weight: | 4.2 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |