The LevelOne GEL-1061 is an intelligent 10-Port L2 managed gigabit switch with 8 RJ45 ports and 2 SFP fiber slots, designed for enterprise or large workgroups connectivity applications with the non-blocking, wire-speed switching performance and advanced networking management functions.The switch supports a flexible web-based management interface for both IPv4 and IPv6 as well as console, SNMP and Telnet management access. Despite its affordable pricing, the GEL-1061 is equipped with many advanced features such as Internet Group Management Protocol (IGMP) snooping, port-/MAC-/tag-based VLAN, IEEE 802.1d/w/s Spanning Tree, Access Control List (ACL), Link Aggregation Control Protocol (LACP), IEEE 802.1p QoS, Storm Control for protecting against broadcast/multicast/unknown unicast and much more.An ideal network solution for anyone looking for an affordable and efficient way to expand their network.
| Management features | |
| Switch type: | Managed |
| Switch layer: | L2 |
| Quality of Service (QoS) support: | ![]() |
| Traffic classification: | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity: | 2 |
| Fiber optic connector: | SFP |
| Console port: | RJ-45 |
| Power connector: | AC-in jack |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support: | ![]() |
| Port mirroring: | ![]() |
| Flow control support: | ![]() |
| Link aggregation: | ![]() |
| Broadcast storm control: | ![]() |
| Rate limiting: | ![]() |
| Spanning tree protocol: | ![]() |
| Cable length detection: | ![]() |
| VLAN support: | ![]() |
| Virtual LAN features: | Port-based VLAN, Tagged VLAN |
| Optical fiber | |
| Fiber ethernet cabling technology: | 100BASE-X, 1000BASE-X |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 8000 entries |
| Switching capacity: | 20 Gbit/s |
| Throughput: | 14.9 Mpps |
| Number of queues: | 8 |
| Jumbo frames support: | ![]() |
| Jumbo frames: | 9000 |
| Packet buffer memory: | 1 MB |
| Security | |
| Access Control List (ACL): | ![]() |
| IGMP snooping: | ![]() |
| MAC address filtering: | ![]() |
| Static port security: | ![]() |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| Reset button: | ![]() |
| LED indicators: | Activity, Link, Power |
| Performance | |
| Internal memory: | 128 MB |
| Flash memory: | 16 MB |
| Fanless: | ![]() |
| Minimum system requirements: | CE RoHS |
| Power | |
| Power source: | AC |
| Power supply included: | ![]() |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical): | 15 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 270 mm |
| Depth: | 181 mm |
| Height: | 44 mm |
| Weight: | 800 g |
| Packaging data | |
| Cables included: | AC |
| Quick start guide: | ![]() |
| Package type: | Box |
| Package width: | 345 mm |
| Package depth: | 255 mm |
| Package height: | 82 mm |
| Package weight: | 2 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |