The FGP-2031 is LevelOne latest generation of 20-Port Fast Ethernet Unmanaged PoE Switch, with 2 Gigabit RJ45 and 2 Gigabit SFP Uplink ports. also offers powerful DIP switch button configuration for PoE Auto-Check, and Extension mode / Default mode / VLAN mode features. The FGP-2031 PoE-enabled switches features an IEEE 802.3af/at certified, better PoE functionality with 270W PoE power budget and usability. supports up to 16 ports at 15.4W, or 9 ports at 30 W to meet the increasing power demands of users. giving you flexibility in power allocation for a variety of powered devices enabling you to scale your operations to meet business growth, operational cost savings, and ease of management.
| Management features | |
| Switch type: | Unmanaged |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 20 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Fast Ethernet (10/100) |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity: | 16 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity: | 2 |
| SFP module slots quantity: | 2 |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.1af, IEEE 802.3at |
| 10G support: | ![]() |
| VLAN support: | ![]() |
| Optical fiber | |
| Transmission distance (max): | 0.25 km |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Stackable: | ![]() |
| Form factor: | 1U |
| Product colour: | Black |
| LED indicators: | ![]() |
| Country of origin: | China |
| Technical details | |
| Pallet net height: | 140.4 cm |
| Pallet net length: | 80 cm |
| Pallet net width: | 120 cm |
| Power | |
| Surge protection: | ![]() |
| Surge protection voltage: | 6 kV |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity: | 16 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port: | 15.4 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget: | 270 W |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 285 mm |
| Depth: | 442 mm |
| Height: | 44 mm |
| Weight: | 4 kg |
| Packaging data | |
| Cables included: | AC |
| Quick start guide: | ![]() |
| Package type: | Box |
| Rack mount kit: | ![]() |
| Package width: | 395 mm |
| Package depth: | 90 mm |
| Package height: | 530 mm |
| Package weight: | 4.8 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |