The LevelOne FEU-0512 is a wire-speed, non-blocking networking device that provides 5 ports 10/100 Mbps Ethernet connections. All ports support auto-negotiation and auto-MDI/MDIX sensing, eliminating the need for crossover cables or Uplink Ports. Each port can be used as general network port or as connecting port into a router, server, hub or another network switch.
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Fast Ethernet (10/100) |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity: | 5 |
| Power connector: | DC-in jack |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u |
| 10G support: | ![]() |
| Copper ethernet cabling technology: | 10BASE-T, 100BASE-T |
| Full duplex: | ![]() |
| Auto MDI/MDI-X: | ![]() |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100 Mbit/s |
| Auto-negotiation: | ![]() |
| MAC address auto-learning supported: | ![]() |
| MAC address auto-aging supported: | ![]() |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 1000 entries |
| Switching capacity: | 1.6 Gbit/s |
| Forwarding rate: | 0.1488 Mpps |
| Store-and-forward: | ![]() |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| LED indicators: | Activity, Link |
| Power | |
| Power supply included: | ![]() |
| DC input voltage: | 5 V |
| Input current: | 0.6 A |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 89 mm |
| Depth: | 86 mm |
| Height: | 23 mm |
| Weight: | 1 kg |
| Packaging data | |
| Quick start guide: | ![]() |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |