The LevelOne FCS-3096 Fixed Dome Outdoor Camera offers a highly reliable, cost-effective outdoor IP surveillance solution in a low-profile dome mounted casing, which is rated at IP67 and able to withstand outdoor operating conditions such as rain, snow, extreme heat, dust and humidity. The FCS-3096 offers 8-Megapixel resolution, and with 802.3af standard PoE, can use a single Cat.5 cable to run both power and data, making deployments easy and flexible. The dome mounting prevents malicious tampering with the camera, making it a secure and smart choice for all outdoor installations.
| Performance | |
| Type: | IP security camera |
| Placement supported: | Indoor & outdoor |
| Connectivity technology: | Wired |
| Infrared (IR) cut-off filter: | ![]() |
| Dynamic range: | 120 dB |
| Design | |
| Mounting type: | Ceiling |
| Product colour: | White |
| Form factor: | Dome |
| LED indicators: | Power |
| Protection features: | Vandal proof |
| International Protection (IP) code: | IP67 |
| IK code: | IK10 |
| Weatherproof: | ![]() |
| Country of origin: | China |
| Camera | |
| Field of view (FOV) angle: | 79° |
| Camera shutter speed: | 1/3 - 1/10000 s |
| Image sensor | |
| Sensor type: | CMOS |
| Optical sensor size: | 25.4 / 2.5 mm (1 / 2.5") |
| Progressive scan: | ![]() |
| Lens system | |
| Number of lenses: | 1 |
| Zoom capability: | ![]() |
| Lens diameter: | 4 mm |
| Maximum aperture number: | 2 |
| Night vision | |
| Night vision: | ![]() |
| Night vision distance: | 30 m |
| LED type: | IR |
| Video | |
| Maximum resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| Total megapixels: | 8 MP |
| Video compression formats: | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions: | 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 2560 x 1920, 3840 x 2160 |
| Frame rate: | 30 fps |
| Noise reduction: | ![]() |
| Noise reduction technology: | 3D noise reduction |
| Image quality adjustment: | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR): | ![]() |
| Audio | |
| Audio system: | 2-way |
| Voice codecs: | G.711, G.722.1, G.726, MP2L2 |
| Network | |
| Ethernet LAN: | ![]() |
| Wi-Fi: | ![]() |
| Bluetooth: | ![]() |
| Networking standards: | IEEE 802.3af |
| Supported network protocols: | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP,SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6 |
| Quality of Service (QoS) support: | ![]() |
| Storage | |
| Built-in HDD: | ![]() |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Maximum memory card size: | 128 GB |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Terminal block port: | ![]() |
| Management features | |
| Web-based management: | ![]() |
| Power | |
| Power source type: | DC, PoE |
| Power consumption (typical): | 6.2 W |
| Power consumption (max): | 9 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -30 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T): | 0 - 95 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 111 mm |
| Depth: | 111 mm |
| Height: | 82 mm |
| Weight: | 500 g |
| Package width: | 134 mm |
| Package depth: | 134 mm |
| Package height: | 108 mm |
| Package type: | Box |
| Packaging content | |
| Number of cameras: | 1 |
| Screws included: | ![]() |
| Manual: | ![]() |
| Resource CD: | ![]() |
| Technical details | |
| Master (outer) cases per pallet (air): | 20 pc(s) |
| Pallet gross length: | 80 cm |
| Pallet gross width: | 120 cm |
| Pallet height (air): | 162 cm |
| Sustainability compliance: | ![]() |
| Sustainability certificates: | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, WEEE |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 8525890000 |
| Master (outer) case width: | 345 mm |
| Master (outer) case length: | 590 mm |
| Master (outer) case height: | 568 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 17 kg |
| Products per master (outer) case: | 24 pc(s) |