The LevelOne 1080P CCTV Camera is a high-quality surveillance device which conforms to weatherproof standard IP67 and is capable of operating in temperatures from -20°C to 55°C, making it an ideal choice for home surveillance networks. Built-in infrared (IR) supports night monitoring for distances up to 30 metres, providing crystal-clear images at any time, under any light conditions. In addition, an IR correction feature avoids shifts of focus in both visible and infrared ranges, ensuring clear vision twenty-four hours a day. The quality cameras also offer full-screen, high resolution recording and playback. The 1080P CCTV Camera is a great accessory for use with the LevelOne DSK-x001 4/8-Channel CCTV Surveillance Kit, providing everything you need for safe, secure surveillance of your home or business for the utmost in peace-of-mind.
| Performance | |
| Type: | CCTV security camera |
| Placement supported: | Indoor & outdoor |
| Connectivity technology: | Wired |
| Day/night mode: | ![]() |
| Certification: | CE/FCC |
| Design | |
| Mounting type: | Ceiling |
| Product colour: | White |
| Form factor: | Dome |
| LED indicators: | Power |
| International Protection (IP) code: | IP67 |
| Weatherproof: | ![]() |
| Country of origin: | China |
| Camera | |
| White balance: | ATW |
| Image sensor | |
| Sensor type: | CMOS |
| Optical sensor size: | 25.4 / 3 mm (1 / 3") |
| Progressive scan: | ![]() |
| Lens system | |
| Fixed focus: | ![]() |
| Fixed focal length: | 3.6 mm |
| Night vision | |
| Night vision: | ![]() |
| Night vision distance: | 30 m |
| LED type: | IR |
| Number of illumination LEDs: | 6 |
| Video | |
| Supported video modes: | 1080p |
| Back Light Compensation (BLC): | ![]() |
| Highlight Compensation (HLC): | ![]() |
| Network | |
| Ethernet LAN: | ![]() |
| Wi-Fi: | ![]() |
| Bluetooth: | ![]() |
| Storage | |
| Built-in HDD: | ![]() |
| Power | |
| Power source type: | DC |
| Power consumption (typical): | 6 W |
| DC output voltage: | 12 |
| DC output current: | 1 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -20 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H): | 0 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 92 mm |
| Depth: | 73 mm |
| Height: | 73 mm |
| Weight: | 500 g |
| Package width: | 120 mm |
| Package depth: | 95 mm |
| Package height: | 120 mm |
| Package type: | Box |
| Packaging content | |
| Number of cameras: | 1 |
| Cables included: | BNC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85258900 |
| Master (outer) case width: | 470 mm |
| Master (outer) case length: | 420 mm |
| Master (outer) case height: | 610 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 25.6 kg |
| Products per master (outer) case: | 64 pc(s) |