Fast, reliable and safe to charge a USB-C device with 20W maximum power capability.
| Performance | |
| Charger type: | Indoor |
| Charger compatibility: | Universal |
| Power source type: | AC |
| Number of simultaneously connected devices (max): | 1 |
| USB 2.0 ports quantity: | 1 |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| Housing material: | Polycarbonate (PC) |
| Power | |
| Input voltage: | 90 - 264 V |
| Maximum power: | 20 W |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 40 mm |
| Depth: | 23 mm |
| Height: | 87.8 mm |
| Weight: | 57.63 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -10 - 40 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates: | RoHS |