Protect your Lenovo Tab One with all-around coverage and enjoy hands-free entertainment anytime.
| Features | |
| Maximum screen size: | 22.1 cm (8.7") |
| Case type: | Folio |
| Material: | PU plastic |
| Product main colour: | Grey |
| Brand compatibility: | Lenovo |
| Built-in speaker(s): | No |
| Stand mode: | Yes |
| Compatibility: | Lenovo Tab One |
| Shoulder strap: | No |
| Battery | |
| Built-in battery: | No |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 212.9 mm |
| Height: | 132.7 mm |
| Thickness: | 1.46 cm |
| Weight: | 240 g |
| Technical details | |
| Warranty period: | 2 year(s) |
| Compliance certificates: | REACH, RoHS |