The Lenovo Legion 16 Armored Gaming Backpack GB900 isn t here to babysit it s built to haul, shield, and flex with the deadliest gamers on the map. Engineered with savage detail and armored muscle, this beast locks down your battle station with brutal precision. Rugged compartments, hardcore protection, and tactical storage mean you ll never get caught slipping.
| Features | |
| Maximum screen size: | 40.6 cm (16") |
| Case type: | Backpack |
| Material: | Foam, Polyurethane (PU) |
| Product main colour: | Black |
| Brand compatibility: | Lenovo |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Compatibility: | Legion |
| Number of compartments: | 10 |
| Tablet compartment: | Yes |
| Headphones compartment: | Yes |
| Hard front panel: | Yes |
| Carrying handle(s): | Yes |
| Shoulder strap: | Yes |
| Protection features: | Shock resistant, Water resistant |
| Closure type: | Zipper |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 305 mm |
| Depth: | 185 mm |
| Height: | 445 mm |
| Weight: | 1.3 kg |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H): | 360 x 290 x 24 mm |
| Volume: | 20 L |
| Package width: | 305 mm |
| Package depth: | 185 mm |
| Package height: | 445 mm |
| Package weight: | 1.5 kg |