The Lenovo 300 USB Mouse is more than a basic mouse. It features an easy plug-and-play connection to PCs with a USB cord. The ergonomic full-size design provides a comfortable grip for all day comfort. A high-resolution, 1600 dpi optical sensor ensures you'll be gliding smoothly from window to window.
| Mouse | |
| Purpose: | Office |
| Device interface: | USB Type-A |
| Scroll type: | Wheel |
| Buttons quantity: | 3 |
| Movement resolution: | 1600 DPI |
| Design | |
| Form factor: | Ambidextrous |
| Product colour: | Black |
| Ergonomics | |
| Cable length: | 1.8 m |
| Power | |
| Power source: | Cable |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 63 mm |
| Depth: | 111 mm |
| Height: | 34 mm |
| Weight: | 120 g |
| Packaging data | |
| Quantity: | 1 |