The ThinkStation Quad AIC M.2 SSD Adapter will let you add 4 high speed PCIe M.2 SSDs to your PC with an available x4 express expansion slot. It provides you a convenient way to improve your performance and expand overall internal storage.
| Ports & interfaces | |
| Host interface: | PCIe |
| Output interface: | PCIe |
| Design | |
| Internal: | Yes |
| Product colour: | Black |
| Easy to install: | Yes |
| Certification: | CE/FCC/RCM/VCCI/BSMI/KCC |
| Features | |
| Data transfer rate (max): | 32 Gbit/s |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | Windows 10 |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 339 mm |
| Height: | 111.2 mm |
| Weight: | 500 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 482 mm |
| Package depth: | 171 mm |
| Package height: | 62 mm |
| Package weight: | 700 g |
| Package type: | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84733020 |