ThinkStation Intel X710-T2L 10Gb Dual Port Ethernet Adapter is a dual-port 10GBASE-T Ethernet adapter with a PCI Express 3.0 x8 link to the host system and two 10 Gigabit Ethernet RJ45 connections for network connectivity. An ideal product to upgrade your networking experience.
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wired |
| Host interface: | PCI Express |
| Interface: | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 2 |
| Network | |
| Maximum data transfer rate: | 10000 Mbit/s |
| Networking standards: | IEEE 802.3an |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Ethernet interface type: | 10 Gigabit Ethernet |
| Design | |
| Internal: | Yes |
| Component for: | PC/Server |
| Certification: | FCC BSMI ICES-003 CE VCCI KCC RCM EMC CB |
| Compatible products: | ThinkStation P3 Tower Gen 2 ThinkStation P3 Ultra SFF ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 ThinkStation P7 ThinkStation P8 ThinkStation PX ThinkStation P Series - ThinkStation P3 Tower Gen 2 ThinkStation P Series - ThinkStation P3 Ultra SFF G2 ThinkStation P Series - ThinkStation P7 ThinkStation P Series - ThinkStation P8 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 152 mm |
| Depth: | 10 mm |
| Height: | 56 mm |
| Weight: | 161 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 243 mm |
| Package depth: | 148 mm |
| Package height: | 54 mm |
| Package weight: | 360 g |