The Lenovo 4K Pro Webcam stands as a premier webcam, boasting 4K resolution, industry-leading image quality, exceptional low-light performance, ingenious design, Microsoft Teams certification and advanced AI functionalities. It redefines webcam technology, ensuring unparalleled clarity and functionality for users in various work environments.
| Performance | |
| Megapixel (approx.): | 8 MP |
| Maximum video resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Camera HD type: | 4K Ultra HD |
| Maximum frame rate: | 30 fps |
| Video formats supported: | YUY2 |
| Image formats supported: | MJPEG |
| Auto focus: | Yes |
| Zoom capability: | Yes |
| Privacy camera: | Yes |
| Privacy type: | Privacy shutter |
| Automatic light correction: | Yes |
| Operating voltage: | 5 V |
| Operating current: | 0.9 A |
| Design | |
| Interface: | USB-C |
| Product colour: | Black |
| Mounting type: | Clip/Stand |
| Cable length: | 2 m |
| Tripod mounting supported: | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported: | Yes |
| Certification: | CE for EU/EFTA FCC and ICES for North America CB (62368 -1) KCC for South Korea BSMI for TW VCCI for Japan BIS for India |
| Software | |
| Windows operating systems supported: | Windows 11 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 90% |
| Operating temperature (T-T): | -5 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 85 mm |
| Depth: | 46 mm |
| Height: | 43 mm |
| Weight: | 115 g |
| Packaging data | |
| Quantity: | 1 |
| Package type: | Box |
| Package width: | 110 mm |
| Package depth: | 110 mm |
| Package height: | 70 mm |
| Package weight: | 239 g |
| Packaging content | |
| Cables included: | USB Type C |
| Quick installation guide: | Yes |
| Microphone | |
| Built-in microphone: | Yes |
| Number of microphones: | 1 |