ThinkCentre 512GB Value PCIe Gen4 NVMe OPAL 2.0 M.2 2280 SSD II is a good choice to upgrade your ThinkPad device. It is qualified on selected ThinkPad notebooks and has one year warranty.
| Features | |
| SSD capacity: | 512 GB |
| SSD form factor: | M.2 |
| Interface: | PCI Express 4.0 |
| NVMe: | Yes |
| Component for: | PC |
| Read speed: | 3500 MB/s |
| Write speed: | 2500 MB/s |
| Windows operating systems supported: | Windows 11 |
| Certification: | BSMI FCC ICES VCCI UK DoC KCC RCM EMC CB Morocco DoC |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 80 mm |
| Depth: | 22 mm |
| Height: | 2.38 mm |
| Weight: | 9 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 177 mm |
| Package depth: | 144 mm |
| Package height: | 53 mm |
| Package weight: | 71 g |
| Package type: | Box |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 95% |