The Lenovo ThinkPad Professional 16 Backpack Gen 2 is a streamlined yet versatile backpack for the on-the-go professional that is also smarter for the planet. This clean, modern design carries, protects, and organizes your mobile office, while premium, lightweight and water-resistant materials withstand everyday wear and tear. PC compartment supports laptops up to 16 , with a separate padded slip pocket for an additional smaller device.
| Features | |
| Backpack type: | Casual backpack |
| Product main colour: | Black |
| Material: | Plastic |
| Coloration: | Monochromatic |
| Notebook compartment: | Yes |
| Maximum screen size: | 40.6 cm (16") |
| Zipper pocket(s): | Yes |
| Handle(s): | Yes |
| Carrying handle(s): | Yes |
| Closure type: | Zipper |
| Recycled material percentage: | 70% |
| Recycled material: | Yes |
| Compatible products: | ThinkPad |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 300 mm |
| Depth: | 185 mm |
| Height: | 435 mm |
| Weight: | 1 kg |
| Packaging data | |
| Quantity: | 1 |
| Package width: | 300 mm |
| Package depth: | 185 mm |
| Package height: | 435 mm |
| Package weight: | 1.02 kg |