The ThinkPad Essential 16-Inch Backpack (Eco) is a refresh of our popular essential backpack - with an eco twist. Engineered to provide unmatched value for those on a budget, it is perfect for work, play, and everyday life. With a 16-inch padded notebook compartment, ample internal storage space and two additional front zipper pockets, you ll enjoy plenty of room for all your essentials.
| Features | |
| Maximum screen size: | 40.6 cm (16") |
| Case type: | Backpack |
| Material: | Polyester |
| Product main colour: | Black |
| Brand compatibility: | Lenovo |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Compatibility: | ThinkPad Essential |
| Front pocket: | ![]() |
| Exterior pockets: | Front pocket |
| Carrying handle(s): | ![]() |
| Quantity: | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 380.6 mm |
| Depth: | 262 mm |
| Height: | 33.9 mm |
| Weight: | 530 g |
| Package width: | 290 mm |
| Package depth: | 110 mm |
| Package height: | 465 mm |
| Package weight: | 730 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84733080 |