ThinkPad 15.6" Basic Backpack offers protection and valueFeatures: Padded PC compartment with plenty of internal storage for other work essentials Convenient front pocket for easy storage Durable ThinkPad-branded design Compatible with all ThinkPad notebook computers up to 15.6" wide Lightweight construction with shoulder straps and comfort handle Limited lifetime warranty.
| Features | |
| Product main colour: | Black |
| Coloration: | Monochromatic |
| Notebook compartment: | ![]() |
| Maximum screen size: | 39.6 cm (15.6") |
| Compatible products: | ThinkPad |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 292 mm |
| Depth: | 95 mm |
| Height: | 432 mm |
| Weight: | 360 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 42029291 |