| Performance | |
| Maximum video resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| Face tracking: | ![]() |
| Maximum frame rate: | 60 fps |
| Supported video modes: | 720p, 1080p |
| Video formats supported: | H.264, M-JPEG |
| Zoom capability: | ![]() |
| Digital zoom: | 4x |
| Viewing angle, horizontal: | 100° |
| Viewing angle, vertical: | 68° |
| Diagonal field of view: | 125° |
| Power consumption (typical): | 2.5 W |
| Operating voltage: | 5 V |
| Operating current: | 0.5 A |
| Plug and Play: | ![]() |
| Design | |
| Built-in microphone: | ![]() |
| Interface: | USB-C |
| Product colour: | Black |
| Number of microphones: | 2 |
| Software | |
| Windows operating systems supported: | ![]() |
| Operational conditions | |
| Storage relative humidity (H-H): | 0 - 60% |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 105 mm |
| Depth: | 60.5 mm |
| Height: | 36 mm |
| Weight: | 245 g |
| Packaging data | |
| Quantity: | 1 |
| Package type: | Box |
| Package width: | 416 mm |
| Package depth: | 115 mm |
| Package height: | 56.5 mm |
| Package weight: | 1.3 kg |