| Performance | |
| Video input channels: | 16 channels |
| Maximum resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| Video recording modes: | 720p, 1080p |
| Number of users: | 4 user(s) |
| Operating system installed: | Embedded LINUX |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi: | ![]() |
| Storage | |
| Maximum storage capacity: | 20 TB |
| HDD interface: | SATA |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 16 |
| Ethernet WAN: | ![]() |
| HDMI ports quantity: | 2 |
| USB 2.0 ports quantity: | 2 |
| Internal SATA ports quantity: | 2 |
| Supported network protocols: | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP (UDP), RTP (TCP), RTSP, NTP, HTTP, DHCP (Server, Client), SMTP, ICMP, IGMP, ARP, DNS, DDNS, uPnP, HTTPS, SNMP, ONVIF (Profile-S), SUNAPI(Server, Client) |
| Power | |
| Power consumption (typical): | 200 W |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget: | 130 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | Windows 10 |
| Mac compatibility: | ![]() |
| Mac operating systems supported: | Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 20 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 370 mm |
| Depth: | 320 mm |
| Height: | 50.7 mm |
| Weight: | 2.87 kg |