| Performance |
| Type: | IP security camera |
| Placement supported: | Indoor & outdoor |
| Connectivity technology: | Wired |
| Wide Dynamic Range (WDR): |  |
| Day/night mode: |  |
| Alarm input/output: |  |
| Dynamic range: | 120 dB |
| Design |
| Mounting type: | Ceiling |
| Product colour: | White |
| Form factor: | Dome |
| International Protection (IP) code: | IP66 |
| IK code: | IK10 |
| Camera |
| Minimum illumination: | 0.03 lx |
| Angle of rotation: | 355° |
| Tilt angle range: | 0 - 67° |
| Pan range: | 0 - 350° |
| White balance: | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Image sensor |
| Sensor type: | CMOS |
| Number of sensors: | 1 |
| Optical sensor size: | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Lens system |
| Number of lenses: | 1 |
| Auto focus: |  |
| Maximum aperture number: | 1.6 |
| Identify distance: | 12.9 m |
| Focal length range: | 3.2 - 10 mm |
| Detect distance (wide): | 27.4 m |
| Detect distance (tele): | 128.8 m |
| Observe distance (wide): | 11 m |
| Observe distance (tele): | 51.5 m |
| Recognize distance (wide): | 5.5 m |
| Recognize distance (tele): | 25.8 m |
| Identify distance (wide): | 2.7 m |
| Identify distance (tele): | 12.9 m |
| Night vision |
| Night vision: |  |
| LED type: | IR |
| Video |
| Maximum resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels: | 2 MP |
| Video compression formats: | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions: | 640 x 360, 640 x 480 (VGA), 720 x 480, 720 x 576, 800 x 448, 800 x 600 (SVGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 960, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Frame rate: | 30 fps |
| Video streaming: |  |
| Noise reduction: |  |
| Gain control type: | Auto |
| Flip & mirror: |  |
| Privacy masking: |  |
| Bit rate control: | Constant Bit Rate (CBR), Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR), Variable Bit Rate (VBR) |
| Back Light Compensation (BLC): |  |
| Network |
| Ethernet LAN: |  |
| Wi-Fi: |  |
| Bluetooth: |  |
| Supported network protocols: | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, Bonjour, LLDP |
| Number of users: | 6 user(s) |
| Quality of Service (QoS) support: |  |
| Streaming method: | Multicast, Unicast |
| Storage |
| Built-in HDD: |  |
| Compatible memory cards: | SD, SDHC, SDXC |
| Maximum memory card size: | 128 GB |
| Flash memory: | 256 MB |
| Internal memory: | 512 MB |
| Ports & interfaces |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| DC-in jack: |  |
| Security |
| Alarm input channels: | 1 |
| Alarm output channels: | 1 |
| Video motion detection: |  |
| IP address filtering: |  |
| Security algorithms: | EAP-LEAP, EAP-TLS, HTTPS |
| Anti-flicker: |  |
| Mirror: |  |
| Digest authentication: |  |
| Power |
| Power source type: | DC, PoE |
| Power consumption (max): | 7.7 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)): | 7.7 W |
| DC output voltage: | 12 |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T): | -30 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T): | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 0 - 90% |
| Weight & dimensions |
| Height: | 106.1 mm |
| Diameter: | 13.7 cm |
| Weight: | 710 g |
| Packaging content |
| Number of cameras: | 1 |