Weight and size reduced up to 55%, better performance, easier installation New Q series PTZ reduced the weight by up to 55% for the Dome type (QNP-6230RH) and the size became more compact than conventional PTZ cameras. More compact and lighter design significantly reduce the burden of installation.Moreover, the lightened head increased the speed of Pan/Tilt. Precise PTZ controlNew Q series PTZ supports delicate and precise PTZ control. Conventional PTZ cameras had challenges in offering precise monitoring of moving objects due to its pre-set centered movement. New Q series PTZ provides stable object monitoring using precise PTZ control when a user wants to track moving objects manually. Widened Tilt angle QNP-6320R/6250R offers 110º (-20º ~ 90º) of Tilt angle, enabling effective monitoring of objects positioned above the camera level and objects in sloped environment.
| Performance | |
| Type: | IP security camera |
| Placement supported: | Outdoor |
| Connectivity technology: | Wired |
| PTZ control: | ![]() |
| PTZ modes: | Preset sequence |
| Wide Dynamic Range (WDR): | ![]() |
| Day/night mode: | ![]() |
| Number of languages: | 17 |
| Languages support: | Simplified Chinese, Czech, German, Dutch, English, Spanish, French, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Swedish, Turkish |
| Design | |
| Mounting type: | Ceiling/wall |
| Product colour: | White |
| Form factor: | Dome |
| International Protection (IP) code: | IP66 |
| IK code: | IK10 |
| Camera | |
| Minimum illumination: | 0.05 lx |
| Tilt angle range: | -15 - 90° |
| Tilt speed: | 200 °/sec |
| Pan range: | 0 - 360° |
| Pan speed: | 200 °/sec |
| Pan preset speed: | 700 °/sec |
| White balance: | ATW, AWC, Indoor, Manual, Mercury lamp, Outdoor, Sodium lamp |
| Image sensor | |
| Sensor type: | CMOS |
| Optical sensor size: | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Lens system | |
| Number of lenses: | 1 |
| Zoom capability: | ![]() |
| Maximum aperture number: | 3.9 |
| Minimum aperture number: | 1.6 |
| Focal length range: | 4.44 - 111 mm |
| Detect distance (wide): | 64.2 m |
| Detect distance (tele): | 1471.3 m |
| Observe distance (wide): | 24.3 m |
| Observe distance (tele): | 588.5 m |
| Recognize distance (wide): | 12.1 m |
| Recognize distance (tele): | 294.3 m |
| Identify distance (wide): | 6.1 m |
| Identify distance (tele): | 147.1 m |
| Video | |
| Maximum resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels: | 2 MP |
| Supported graphics resolutions: | 320 x 240, 640 x 360, 640 x 480 (VGA), 720 x 480, 720 x 576, 800 x 448, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 960, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Video intelligence analytic: | ![]() |
| Video streaming: | ![]() |
| Noise reduction: | ![]() |
| Privacy masking: | ![]() |
| Back Light Compensation (BLC): | ![]() |
| Highlight Compensation (HLC): | ![]() |
| Network | |
| Ethernet LAN: | ![]() |
| User access level: | User |
| Streaming method: | Multicast, Unicast |
| Storage | |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Maximum memory card size: | 256 GB |
| Flash memory: | 256 MB |
| Internal memory: | 1024 MB |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Security | |
| IP address filtering: | ![]() |
| Security algorithms: | EAP-LEAP, EAP-TLS, HTTPS, SSL/TLS |
| HTTPS encryption: | ![]() |
| Alert notification type: | |
| Power | |
| Power source type: | PoE |
| Power consumption (typical): | 14 W |
| Power consumption (max): | 23 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -35 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T): | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H): | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Height: | 265 mm |
| Diameter: | 20.4 cm |
| Weight: | 2.7 kg |
| Packaging content | |
| Number of cameras: | 1 |