Wisenet HD+ 2MP, full HD(1080p), 30fps IR outdoor bullet camera, AHD/TVI/CVI/CVBS, manual vari-focal Lens (3.1x) (3.2~10mm), 120dB true WDR, true D/N, 24VAC/12VDC, IR distance 98 feet, IP66/IK10
| Performance | |
| Type: | CCTV security camera |
| Placement supported: | Indoor & outdoor |
| Connectivity technology: | Wired |
| Maximum operating distance: | 500 m |
| Wide Dynamic Range (WDR): | ![]() |
| Day/night mode: | ![]() |
| Alarm input/output: | ![]() |
| Number of languages: | 16 |
| Languages support: | Czech, Danish, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, SER, Turkish |
| Design | |
| Mounting type: | Ceiling/Wall/Desk |
| Product colour: | Grey |
| Form factor: | Bullet |
| Housing material: | Aluminium |
| International Protection (IP) code: | IP66 |
| IK code: | IK10 |
| Fog proof: | ![]() |
| Camera | |
| Lens viewing angle, horizontal: | 110.2° |
| Lens viewing angle, vertical: | 55.4° |
| Lens viewing angle, diagonal: | 128.4° |
| White balance: | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type: | Electronic |
| Camera shutter speed: | 1 - 1/12000 s |
| Image sensor | |
| Sensor type: | CMOS |
| Optical sensor size: | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Progressive scan: | ![]() |
| Number of effective pixels (H x V): | 1945 x 1097 pixels |
| Lens system | |
| Focus: | Manual |
| Maximum aperture number: | 1.6 |
| Focal length range: | 3.2 - 10 mm |
| Night vision | |
| Night vision: | ![]() |
| Night vision distance: | 30 m |
| LED type: | IR |
| Video | |
| Maximum resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels: | 2 MP |
| Supported graphics resolutions: | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes: | 1080p |
| Noise reduction: | ![]() |
| Full HD: | ![]() |
| Privacy masking: | ![]() |
| Back Light Compensation (BLC): | ![]() |
| Highlight Compensation (HLC): | ![]() |
| Audio | |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR): | 52 dB |
| Network | |
| Ethernet LAN: | ![]() |
| Wi-Fi: | ![]() |
| Bluetooth: | ![]() |
| Storage | |
| Built-in HDD: | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| BNC output ports: | 1 |
| Security | |
| Video motion detection: | ![]() |
| Management features | |
| Remotely operated: | ![]() |
| Power | |
| Power source type: | AC, DC |
| AC input voltage: | 24 V |
| Power consumption (max): | 6 W |
| DC output voltage: | 12 |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -30 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Diameter: | 7.8 cm |
| Length: | 259.8 mm |
| Weight: | 914 g |
| Packaging content | |
| Number of cameras: | 1 |
| Technical details | |
| Colour: | ![]() |
| Lens mount interface: | Board mount |