Meet your notebook s great travel companionBe more productive on-the-go with your tablet or notebook when add the lightweight, super-compact HP USB Travel Mouse.
| Mouse | |
| Purpose: | Office |
| Device interface: | USB Type-A |
| Movement detection technology: | Optical |
| Scroll type: | Wheel |
| Buttons quantity: | 2 |
| Buttons type: | Pressed buttons |
| Movement resolution: | 1000 DPI |
| Recommended usage: | PC/notebook |
| Design | |
| Form factor: | Ambidextrous |
| Product colour: | Black |
| HP segment: | Business |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 37 mm |
| Depth: | 98 mm |
| Height: | 59 mm |
| Weight: | 61 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 145 mm |
| Package depth: | 110 mm |
| Package height: | 50 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84716070 |
| Products per master (outer) case: | 80 pc(s) |
| Products per pallet: | 1920 pc(s) |
| Country of origin: | China |
| Master (outer) cases per pallet layer: | 4 pc(s) |
| Other features | |
| Layers per pallet: | 6 pc(s) |