Hours of working with the computer mouse often causes a unnatural posture and pain. LogiLink s scientific advanced ergonomic computer mouse has natural hand positioning which eases hand and wrist tension.
| Mouse | |
| Purpose: | Office |
| Device interface: | RF Wireless |
| Movement detection technology: | Optical |
| Scroll type: | Wheel |
| Buttons quantity: | 6 |
| Buttons type: | Pressed buttons |
| Movement resolution: | 1600 DPI |
| Recommended usage: | Universal |
| Customizable movement resolution: | ![]() |
| Number of movement resolution modes: | 3 |
| Number of scroll wheels: | 1 |
| Frequency band: | 2.4 GHz |
| Design | |
| Form factor: | Right-hand |
| Product colour: | Black |
| Ergonomic design: | ![]() |
| Ergonomics | |
| Wireless range: | 10 m |
| Plug and Play: | ![]() |
| Power | |
| Power source: | Batteries |
| Number of batteries supported: | 2 |
| Battery type: | AAA |
| Battery technology: | Alkaline |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | ![]() |
| Mac operating systems supported: | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 79 mm |
| Depth: | 100 mm |
| Height: | 61 mm |
| Weight: | 85 g |
| Packaging data | |
| Quantity: | 1 |
| Package width: | 170 mm |
| Package depth: | 155 mm |
| Package height: | 63 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84716070 |