Ideal for small sign shops, quick printers, copy shops and print service providers that want to diversify and grow their businesses with durable outdoor and indoor applications.HP 831 Latex Printheads help your business grow further. Achieve high image quality on a wide substrate range and expand your outdoor and indoor application offering. Maintain efficient operation with easy, productive printing and recycle[1].
| Performance | |
| Compatibility: | HP Latex 110 Printer, HP Latex 310 Printer, HP Latex 330 Printer, HP Latex 360 Printer, HP Latex 560 Printer, HP Latex 570 Printer, HP Latex 115 Print and Cut Solution, HP Latex 315 Print and Cut Solution, HP Latex 335 Print and Cut Solution |
| Printing colours: | Light magenta, Light Cyan |
| OEM code: | CZ679A |
| Country of origin: | Singapore |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 28 mm |
| Depth: | 143 mm |
| Height: | 132 mm |
| Weight: | 70 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 28 mm |
| Package depth: | 143 mm |
| Package height: | 132 mm |
| Package weight: | 110 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T): | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H): | 20 - 90% |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet: | 80 pc(s) |
| Products per pallet: | 1920 pc(s) |
| Layers per pallet: | 8 pc(s) |
| Products per pallet (EU): | 1920 pc(s) |
| Pallet gross weight: | 241 g |
| Products per master (outer) case: | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight: | 2.85 g |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Pallet weight (EU): | 241 g |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Pallet dimensions (W x D x H): | 1016 x 1219 x 1318 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial): | 1016 x 1219.2 x 1318.3 mm (40 x 48 x 51.9") |
| Pallet size (EU): | 1016 x 1219 x 1318 mm |
| Pallet weight (imperial): | 240.9 kg (531 lbs) |
| Technical details | |
| Box contents: | Printhead |
| Other features | |
| Ink drop: | 12 pl |