Ideal for small businesses to print professional-looking colour and black text that will stay sharp and resist fading at a low cost.[1,2]Count on professional-quality business documents that will impress customers. Page after page, documents and marketing materials will stand out with crisp blacks and brilliant colour.
| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Magenta |
| Brand compatibility: | HP |
| Compatibility: | HP OfficeJet Pro 8600, 8640 |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Colour ink type: | Pigment-based ink |
| Print technology: | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity: | 1 |
| Colour ink volume: | 8 ml |
| Colour ink page yield: | 700 pages |
| Cartridge capacity: | Standard Yield |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| OEM code: | CN051AE |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 114 mm |
| Depth: | 126 mm |
| Height: | 25 mm |
| Weight: | 40 g |
| Package width: | 114 mm |
| Package depth: | 126 mm |
| Package height: | 25 mm |
| Package weight: | 70 g |
| Technical details | |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU): | 12 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross width: | 80.1 cm |
| Pallet gross length: | 120 cm |
| Pallet gross height: | 123.4 cm |
| Products per pallet: | 4200 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet: | 84 pc(s) |
| Layers per pallet: | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer: | 12 pc(s) |
| Pallet gross weight: | 277 g |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Products per pallet (EU): | 4200 pc(s) |
| Other features | |
| Pallet weight (EU): | 277 g |
| Box contents: | 1 Cartridge |
| Products per larger master (outer) case: | 50 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight: | 3.06 g |
| Pallet dimensions (W x D x H): | 801 x 1200 x 1234 mm |
| Pallet size (EU): | 801 x 1200 x 1234 mm |