HP 70 Printheads are ideal for professional photographers and graphic designers producing museum-quality fine-art and photography prints, proofs and full-colour reproductions with long-lasting image stability and crisp, beautiful colours.
| Performance | |
| Compatibility: | HP DesignJet Z2100, Z3100 and Z3200 Photo Printer series |
| Colour: | ![]() |
| Printing colours: | Gloss enhancer, Grey |
| OEM code: | C9410A |
| Country of origin: | Singapore |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 143 mm |
| Depth: | 28 mm |
| Height: | 132 mm |
| Weight: | 70 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 28 mm |
| Package depth: | 143 mm |
| Package height: | 132 mm |
| Package weight: | 100 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T): | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Products per pallet: | 1920 pc(s) |
| Pallet gross weight: | 248 g |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Pallet dimensions (W x D x H): | 1219 x 1016 x 1325 mm |
| Pallet size (EU): | 1219 x 1016 x 1325 mm |
| Technical details | |
| Box contents: | Printhead |