Ideal for small businesses to print professional-looking colour and black text that will stay sharp and resist fading at a low cost.[2,3]Count on professional-quality business documents that will impress customers for less than laser.[1] Page after page, documents and marketing materials will stand out with crisp blacks and brilliant colour.
| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility: | HP |
| Supply type: | Multi pack |
| Compatibility: | HP OfficeJet Pro 251, 276, 8100, 8600, 8610, 8620 |
| Quantity per pack: | 4 pc(s) |
| Black ink type: | Pigment-based ink |
| Colour ink type: | Pigment-based ink |
| Print technology: | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity: | 1 |
| Colour ink cartridges quantity: | 3 |
| Black ink page yield: | 2300 pages |
| Colour ink page yield: | 1500 pages |
| Cartridge capacity: | High (XL) Yield |
| OEM code: | C2P43AE |
| HP segment: | Business, Enterprise |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 138 mm |
| Depth: | 65 mm |
| Height: | 205 mm |
| Weight: | 320 g |
| Package width: | 120 mm |
| Package depth: | 58 mm |
| Package height: | 150 mm |
| Package weight: | 350 g |
| Package type: | Box |