Ideal for small businesses to print professional-looking colour and black text that will stay sharp and resist fading at a low cost.[1,2]Count on professional-quality business documents that will impress customers. Page after page, documents and marketing materials will stand out with crisp black text.
| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Black |
| Brand compatibility: | HP |
| Compatibility: | HP OfficeJet Pro 8600, 8640 |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Black ink type: | Pigment-based ink |
| Print technology: | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity: | 1 |
| Black ink volume: | 53 ml |
| Black ink page yield: | 2300 pages |
| Cartridge capacity: | High (XL) Yield |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| OEM code: | 950XL |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T): | 41 - 95 °F |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 119 mm |
| Depth: | 126 mm |
| Height: | 36 mm |
| Weight: | 130 g |
| Package width: | 119 mm |
| Package depth: | 126 mm |
| Package height: | 36 mm |
| Package weight: | 150 g |
| Logistics data | |
| Products per pallet: | 3600 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet: | 90 pc(s) |
| Layers per pallet: | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer: | 9 pc(s) |
| Pallet gross weight: | 597 g |
| Products per master (outer) case: | 40 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight: | 6.41 g |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH): | 119 x 126 x 36 mm |
| Technical details | |
| Box contents: | 1 Cartridge |
| Products per larger master (outer) case: | 40 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight: | 6.41 g |
| Master (outer) case gross weight (imperial): | 6.41 kg (14.1 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H): | 800 x 1200 x 1956 mm |
| Stacking number for pallet: | 2 pc(s) |